.
חדשות

ברוכים הבאים לאמא אדמה

המתחם שלנו ברחוב הבנים סגור.
קורסי הכנה ללידה עם שרי המיילדת ממשיכים כל העת. להרשמה השאירו פרטים בטלפון
09-7408693 או סמסו ישירות לשרי 050-7950411 והיא תחזור אליכן בהקדם.
לקניית אלופירסט בהוד השרון ברוב שעות היממה וגם בסופי שבוע סמסו 050-7950410

לקנייה מקוונת ומאובטחת באתר החברה (מחירים מסובסדים למשלוח עד הבית) הקליקו קניית אלופירסט באינטרנט

שרי קרוכמל, פרט להיותה מנהלת אמא אדמה היא גם מיילדת בית. לפרטים הקליקו מיילדת בית

לתיאום עם שרי סמסו 050-7950411

אצלנו ניתן להשיג: תרסיס אלופירסט לאחר לידה, כריות הנקה, פארטוקל (קל לידה) ועוד. לתיאום קניה בהוד השרון 050-7950410

יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
פרטים:
הרשמה לניוזלטר
יש להקליד את הספרות והאותיות כפי שמופיעות בתמונה
הטלפון של אמא אדמה
 09-7408693
שרי המיילדת 050-7950411 (וואטסאפ או סמס בלבד)
קורסי הכנה ללידה בשיטת אמא אדמה עם שרי המיילדת מתקיימים כל העת.
השאירי פרטים (שם, באיזה שבוע ומהיכן) בטלפון 050-7950410 ושרי תחזור אלייך.
יש כבר אלופירסט בתיק לידה שלך?

כאן תוכלו לקרוא על תרסיס אלופירסט המבוסס על אלוורה, המקל, מחטא ומסייע בהחלמה בעקבות קרעים או חתכים בלידה, או לאחר ניתוח קיסרי - ספריי אלופירסט

לקניית אלופירסט בהוד השרון ברוב שעות היממה וגם בסופי שבוע סמסו 050-7950410

לקנייה מקוונת ומאובטחת באתר החברה (מחירים מסובסדים למשלוח עד הבית) הקליקו קניית אלופירסט באינטרנט


 

יוגה בהריון - מחוויית אובדן שליטה לחיבור וידע גוף

פרק 8: מחווית אובדן שליטה לחיבור, מודעות לגוף, הכנה פיזית ונפשית ללידה

 
בספרהּ "הריון, העולם הפנימי" (1996), מדברת המחברת, יונה רפאל לב, על עולמה הפנימי של האישה ההרה. במהלך חיינו, יש כאילו קרום, ממברנה, חדירה למחצה, בין העולם הפנימי המודע והעולם הלא מודע, המודחק. במהלך ההריון, הממברנה הזו הופכת להיות חדירה הרבה יותר, ומטענים, זיכרונות, חוויות וקשיים מהעבר צפים ועולים. הספרות המקצועית מתייחסת כיום בהרחבה לנושא של דיכאון אחרי לידה ולקשיים שנלווים לתקופה שלאחר הלידה.

 

אולם קיים נושא נוסף, משמעותי גם הוא לנשים, שכמעט שאין מדברים עליו. הכוונה לתהליכים הנפשיים העוברים על נשים במהלך ההריון, ולבעיות נפשיות בתקופה זו, כמו תסמיני חרדה ודיכאון במהלך ההריון. הללו עשויים להתבטא בתחושה של מתח מתמיד, מועקה, חרדה ניכרת לקראת בדיקות בהריון, עיסוק ממושך ומטריד בממצאי הבדיקות וחששות מעיקים לשלום העובר. לפעמים נלווים תסמינים גופניים של חרדה-דפיקות לב, קוצר נשימה, אי נוחות בבטן, בחילות, הקאות, שלשולים, סחרחורת. לעיתים הסיבה לאותם תסמינים היא גופנית.

 

כשמדברים על תסמינים דיכאוניים הביטוי יהיה תחושה של עצב, מועקה, חוסר הנאה, לעיתים אי שקט, חוסר מנוחה, לעיתים ירידה באנרגיה, בכוחות ובפעילות עד התפתחות דיכאון "קליני". בראיונות נשאלו הנשים מהמחקר האם הן חוות רמת מתח גבוהה יותר בעקבות ההריון. רובן לא מדווחות על עליה חדה ברמות המתח או על תחושת אובדן שליטה מוחלטת. הן מספרות יותר על רגשות אמביוולנטים ועל מקרים ספציפיים של סטרס מוגבר למשל לפני בדיקה, בעקבות תגובה של קרוב משפחה או ככל שהלידה מתקרבת. המתח הקיים נוכח במעורפל בחייהן ומתבטא בסיטואציות מסויימות, כפי שדיווחה אחת הנשים שרק בשיעור היוגה היא חשה שמותר לה להיות בהריון. עובדה המצביעה על הקושי שלה להתנהל עם הריונה בנוחות ובהשלמה בסביבתה.

ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם הספרות הרפואית שבה נמצא שמדובר באחוז לא מבוטל של נשים הסובלות מחרדה. אחוז הנשים ההרות הסובלות מתסמינים חרדתיים או דיכאוניים נע בין 10%, בחלק מהמחקרים, עד 26% בקרב נשים מאזורי מצוקה (
Moses-Kolko & Roth, 2004). חלק מנשים אלה ימשיכו ויסבלו מהתסמינים גם לאחר הלידה. באחד המחקרים נמצא ש-46% מהנשים שסבלו מתסמינים דיכאוניים במהלך ההיריון, סבלו  מתסמינים דומים בשבועות שלאחר הלידה (Chen & Chan,2004). עוד נמצא, שתסמינים חרדתיים בהריון מהווים גורם סיכון להתפתחות דיכאון לאחר הלידה (2004 Sutter ,& Dallay).

 

השלכות על המצב הגופני של האם

למצבה הנפשי של האם יש השלכות גם על המצב הגופני, ויתכן שגם על העובר. נמצא שנשים עם תסמינים דיכאוניים וחרדתיים בהריון סבלו יותר מבעיות גופניות  בזמן ההיריון, נזקקו ליותר ימי מחלה בזמן ההיריון וביקרו יותר אצל רופא הנשים. נשים אלה הביעו יותר פחד ודאגה לקראת הלידה עם עליה בשיעור הניתוחים הקיסריים המתוכננים (הולר-הררי,2007). עיקר מקור החרדה של הנשים אותן ראיינתי נובע מתחושת חוסר הוודאות לגבי הלידה.

 

הלידה כחוסר שליטה

הלידה מהווה אירוע משמעותי ומעיין 'חור שחור' שאין שליטה מוחלטת על איך הסיטואציה תראה ותתפתח. לפי הפסיכולוגית גודקאר (2006), נשים הרות חוות למעשה קונפליקט בין אתוס השליטה, הניבוי והאקטיביות בלידה התואם את הגישה המערבית, ובין קבלת ההיבטים הלא נשלטים והלא ידועים בתהליך. קיימת תנועה בין השאיפה לשליטה ולהתקדמות לפי התפיסה המדעית ובין השלמה עם אובדן השליטה וכניעה ל"טבע" ולקצב הדברים המוכתב מחוצה לנו. ישנם פסיכולוגים נוספים התומכים בטענה שההריון מהווה סיטואציה ייחודית של חוסר שליטה. אם כמשבר התפתחותי נורמלי, הדורש התארגנות אינטרפסיכית חדשה של האישיות ;Bibring,1959) (Benedek,1970. או כתהליך הגורם לערעור האיזון הרגשי ודורש הסתגלות להשלכות המעשיות של המצב החדש.

 

יחד עם זאת ההריון עשוי להיות גם מקום להתפתחות האמוציונאלית של האישה וזרז לשינוי רגשי. בגלל שזהו מצב מיוחד המגביר את מודעות האישה לתחושות הגופניות שלה, מעלה על פני השטח חרדות קדומות ומפיח חיים ברגשות רדומים, זוהי הזדמנות עבור האישה לחקור את עולמה הפנימי (רפאל-לב ,1996).

נטלי אנג'ייר מתארת בספרה "האשה-גאוגרפיה אינטימית" (2004), את חרדתה של האישה היולדת כחרדה שכלתנית ואנושית ולא כחרדה פתולוגית, הורמונלית. חרדה זו השזורה בפחד מניעה את האישה לחפש אחר חברה ותמיכה לקראת הלידה ובמהלכה. ואכן גם בראיונות עם הנשים שדיברתי איתן ניתן היה לשמוע על החיפוש שלהן אחר תמיכה וחברה. בשיעורי היוגה הן מוצאות מעגל נשים שכולן באותו מצב, בו ישנה לגיטימציה והתייחסות לתלונותיהן ותחושותיהן. בשיעור ישנה חוויה של ביחד ושותפות גורל ואפשרות גם להביע את הפחד והחרדה לקראת הלידה ויחד עם זאת קיים מרחב בו כל אחת עסוקה פנימה, בגופה, בתנועה ובנשימה שלה ובקשב לעובר שלה.

 

תרגול יוגה כחוויה המחברת לגוף וכהכנה ללידה

מתוך הראיונות אותם ערכתי המסר המרכזי, העובר כחוט השני בכל הראיונות, הוא שתרגול היוגה הוא חוויה פיזית ורגשית כאחד הנותנת להן תחושת חיבור לגופן ושליטה עליו. הן חשות שהן מטפלות בגופן אך גם בנפשן. הן חוות חוזק פיסי, הקלה ממתח פיסי ורגשי, רגעי שלווה, מודעות מוגברת לנשימה, יכולת אמיתית להרפות וזמן להתכונן ללידה פיזית ורגשית באמצעות תרגילי היוגה. ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם הספרות המקצועית שעוסקת בנושא זה.

 

בלאסקאז (2004), מדגישה את חשיבות המודעות ליציבה נכונה והתחברות לקרקע, את ההתמקדות בנשימה וההתחברות למרכז כגורמים העיקריים בתרגול היוגה המסייעים בשחרור מתח, כאב וחרדה אצל נשים הרות מתרגלות. רבות מהנשים מדווחות על הקלה משמעותית בתופעות פחות נעימות המתעוררות בהריון, לפי בלאסקאז הקלה זו מתאפשרת בזכות מתיחת שרירי הגוף בתרגילי היוגה בצורה סבילה ללא מאמץ באמצעות ניצול כוח הכובד, דבר המגביר את זרימת הדם בגוף ומשחרר נוקשות וכאבים מהגוף. הנשים שראיינתי חזרו על האמרה שמבחינתן התרגול הוא סוג של קורס הכנה ללידה. בלאסקאז גם טוענת שחלק מתנוחות היוגה יכולות לשמש כתנוחות בלידה פעילה ושהתרגול מלמד נשים איך להתנהל במהלך הלידה כדי להקל על הצירים ולקדם את הלידה. איינגר (1990), מוסיפה שכיוון שפחד וחרדה מנטאליים עשויים להחמיר את צירי הלידה ולדחות את יציאת התינוק,יש חשיבות רבה לתרגול תרגילי הנשימה (''pranayama) במהלך ההריון. באמצעותם תלמד האישה להרפות ולהרגיע את מערכת העצבים שלה.

 

חלק מתנוחות היוגה, דומות מאד לתנוחות שנשים בוחרות בהן באופן אינסטינקטיבי במהלך הלידה, בשיעור היוגה הן למעשה מפנימות ידע גופני שעשוי לסייע להן בלידה. כמו כן, בזמן התרגול אישה לומדת להתמודד עם מצבים של כאב ואי נוחות ולהרפות בתוכם, גם זוהי התמודדות המכינה לצירי הלידה והמלמדת את האישה להאמין בגופה ובכוחותיה הנפשיים ולקבל שליטה אמיתית על עצמה ועל גופה.

 

בספרה "יוגה להריון" (2004),טוענת פרידמן שתשומת הלב של האישה לזקיפות עמוד השדרה שלה ולנשימות העמוקות גורמים לה להרפות ולמרכז את עצמה. תחושת המרכוז (('centering' מאפשרת גישה למאגרים בלתי נדלים של עוצמה וחידוש הכוחות הפנימיים. גם הנשים המרואיינות מתארות תחושת של התחדשות לאחר התרגול ורעננות "כמו אחרי מקלחת טובה" (לילך). הן נטענות באנרגיות חדשות וחשות יותר חיבור לגופן, לעובר שבתוכן ולתהליכים העוברים עליהן.

 

בניתוח זה זוהה קונפליקט רגשי שבו נמצאות נשים הרות בין הרצון לשמוח, להתרגש מהחוויה ולשלוט במהלכה לבין תחושות של חרדה וחוסר שליטה. נמצא שבזכות תרגול היוגה הנשים המתרגלות מקבלות תחושת שליטה אחרת על עצמן. זו אינה שליטה שכלתנית, מערבית אלא שליטה מתוך הרפייה, מתוך קבלה של הגוף והכרות איתו. במהלך שיעור שלם הן נמצאות בזמן פנימי, של הקשבה לגוף, לנשימה ולעובר. הן מתחברות לשקט בתוכן ולטבע האינסטינקטיבי שלהן ומפתחות אמונה בעצמן ובגופן. הן לומדות להאמין שגופן יכול להתמודד עם השינויים הגדולים שעוברים עליו ועם אירוע הלידה. זוהי גם שליטה מתוך הבנה שהן לא תוכלנה לשלוט על הכל. הבנה זו משחררת ומורידה את רמות החרדה ומאפשרת לנשים יותר זרימה עם התהליכים וויתור על ההתנגדות לשינויים.

 

ממצאים אלו מעלים את השאלה כיצד בעולם של היום התרחקנו מהטבע המקורי שלנו. עם כל ההתקדמות הטכנולוגית והיכולת לדעת מה קורה ברחם, כמעט בכל שלב, בנוסף ליכולת הרפואית להתערב בזמן לידה, אולי הצלחנו להפחית את מידת הסיכונים אך המחיר הוא הגברת רמת החרדה אצל נשים ולקיחת תחושת העוצמה והאמונה מהן. נשים היום נוטות יותר מידי לסמוך על אחרים שיגידו להן מה לעשות ואיך לנהוג עם גופן. מדברי הנשים, במיוחד אלו שמעולם לא תרגלו יוגה בעבר, עולה קול אחר המבקש לקחת את חווית ההריון לידיים שלהן. קול הרוצה לא רק לחוות את ההריון בבדיקות, סיורים בבתי חולים וקניות לתינוק אלא רצון להתבוננות פנימה ולצמוח ולהתעצם מתוך חווית ההריון והלידה.

 

תרגול היוגה מבקש להזכיר לנשים שהכוח והידע נמצאים אצלן בפנים ולא רק בחוץ. עליהן לסמוך על היכולת האינטואיטיבית שלהן ועל האינסטינקטים שלהן. יש ביכולתן להפחית את רמת החרדה ואובדן השליטה ולהאמין שכמו שנקבות בעלי החיים יודעות ללדת כך גם אנחנו הנשים יודעות. ידע זה הוא שונה מידע רפואי מדעי. זהו 'ידע גוף' ביולוגי, אינהרנטי שנובע מהגוף, מחוויית התנועה, מהנשימה ומהשקט. זהו מסר שחשוב להעביר לנשים בהריון.

 


 

לפרטים על יוגה להריון באמא אדמה הקליקו שיעורי יוגה בהריון
בחזרה אל תחילת עבודת התיזה הקליקו יוגה של האמהות
באמא אדמה תוכלו לקנות תרסיס אלופירסט לאחר לידה, ערכת פארטוקל (קל לידה) של ד"ר קיי ועוד. לתיאום איסוף או למשלוח סמסו 050-7950410