.
חדשות

ברוכים הבאים לאמא אדמה

המתחם שלנו ברחוב הבנים סגור.
קורסי הכנה ללידה עם שרי המיילדת ממשיכים כל העת. להרשמה השאירו פרטים בטלפון
09-7408693 או סמסו ישירות לשרי 050-7950411 והיא תחזור אליכן בהקדם.
לקניית אלופירסט בהוד השרון ברוב שעות היממה וגם בסופי שבוע סמסו 050-7950410

לקנייה מקוונת ומאובטחת באתר החברה (מחירים מסובסדים למשלוח עד הבית) הקליקו קניית אלופירסט באינטרנט

שרי קרוכמל, פרט להיותה מנהלת אמא אדמה היא גם מיילדת בית. לפרטים הקליקו מיילדת בית

לתיאום עם שרי סמסו 050-7950411

אצלנו ניתן להשיג: תרסיס אלופירסט לאחר לידה, כריות הנקה, פארטוקל (קל לידה) ועוד. לתיאום קניה בהוד השרון 050-7950410

יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
פרטים:
הרשמה לניוזלטר
יש להקליד את הספרות והאותיות כפי שמופיעות בתמונה
תודה על LIKE בפייסבוק
 

התינוק המאושר

שיטת The Five S's על פי הספר של ד"ר הארווי קארפ - "התינוק הכי מאושר ברחוב"


תינוק לא רגוע, סובל מגזים, קוליק, כאבי בטן, הפרעות שינה, הוא נושא המטריד מאד הורים לתינוקות.
שיטת חמשת ה-S להרגעת תינוק היא שיטה הידועה ברחבי העולם כבר שנים רבות, שאותה פיתח דר' הארווי קארפ Dr. Harvey Karp,
רופא ילדים אמריקאי ומרצה לרפואת ילדים באוניברסיטת ‭,UCLA‬ אותה פרסם בספרו 'התינוק הכי מאושר ברחוב' (או התינוק הכי מאושר בשכונה, תלוי איך תתרגמו את המילה בלוק) The happiest baby on the block. הספר תורגם כבר ללמעלה מ-20 שפות, אך עדיין אין לו תרגום בעברית.


במרכז אמא אדמה בהוד השרון מתקיימות סדנאות להורים על פי שיטתו של ד"ר קארפ. את סדנאות "התינוק המאושר" מנחה ג'ניס זאוסמר, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC בעלת ניסיון רב שנים (אחראית מחלקת תינוקות וילודים בבית חולים מאיר בכפר סבא ויועצת ההנקה של מרכז אמא אדמה בהוד השרון) שהוסמכה בארה"ב להעביר סדנאות להורים בשיטת חמשת ה-S של ד"ר קארפ.

חמשת ה-Sים - swaddling, side / stomach, swinging, shushing, sucking.
שיטת התינוק הכי מאושר בשכונה של ד"ר הארווי קארפ מכונה  שיטת חמשת ה-Sים (או במקור -'The Five S's')  משום שהיא מבוססת על  5 שלבים ששמותיהם באנגלית מתחילים באות S, כולם נועדו לספק לתינוק תנאים דומים לאלה שבהם שהה ברחם:
Swaddling - עיטוף גוף התינוק בעזרת חיתול בד הדוק או שמיכת עיטוף, באופן שידמה את הצורה ההדוקה והצפופה בה שהה ברחם.
Sucking – לפי ד"ר קארפ רפלקס המציצה קיים אצל התינוק עוד מרחם אימו ויש לספק לו את האפשרות למצוץ מוצץ או אצבע, או לינוק, כדי להירגע.
Shushing - יצירת רעש מונוטוני קבוע בסביבת התינוק, מעין "רעש לבן" בדומה לקולות והצלילים של אברי הגוף שהקיפו אותו ברחם. אפילו לחישת "שששששש..." ליד אוזניו של תינוק עדיפה על שקט מוחלט בסביבתו.
Stomach Side or (צד או בטן) – בעקבות מציאת קשר בין שכיבה על הבטן לבין מוות בעריסה, הורים רבים בחברה המערבית משכיבים את תינוקותיהם על הגב. ד"ר קרפ ממליץ לחזור ולהשכיב תינוקות על הצד או על הבטן (תחת השגחה) כדי להרגיע אותם.
Swinging – נדנוד התינוק בתנועות קטנות, עדינות אך מהירות, המזכירות לתינוק תנועות מוכרות מימי הרחם.  גם הסעת תינוקות במכונית או אפילו הושבתם על מכונת כביסה עובדת, יכולה לעשות את העבודה. יש להדגיש כי לא מדובר חלילה במה שמכונה "טלטול תינוקות" הידוע לשמצה, אלא בנדנוד קל ונעים.

לכאורה אין כל חדש בחמשת הנקודות המרכזיות שמציג ד"ר קארפ בשיטתו. במבט ראשון עליהן, כל נקודה בפני עצמה נראית מוכרת באופן אינסטינקטיבי לכל אמא. בראיון עיתונאי שקיימה לאחרונה (קיץ 2012) סמדר שיר עם ד"ר הארווי קארפ שפורסם במוסף "זמנים בריאים" של "ידיעות אחרונות" היא אף שאלה אותו על כך ישירות. הוא אישר כי אכן היו שטענו כי בספר שלו אין משום חדש, שכן מדובר ברעיונות הקיימים בתרבויות שונות מאות ואלפי שנים ולדעתו... אלה שטוענים כך אף צודקים, אך הוא הוסיף: "כללי הטיפול בתינוקות קיימים משחר האנושות ועוברים מאם לבת. החידוש שבספר הוא החיבור בין כולם. נניח שאת לא יודעת לאפות ואני אומר לך שכדי לקבל עוגה צריך לקחת קמח, סוכר, ביצה, חלב ואבקת אפייה. האם העובדה שהצגתי את חמשת המרכיבים מבטיחה שתוכלי להוציא מהתנור עוגה טובה? מובן שלא. את צריכה לדעת כמה לקחת מכל מרכיב, באיזו טמפרטורה לחמם, מה לעשות כדי שהעוגה לא תידבק לתבנית - וכל הפרטים הכאילו שוליים האלה הם הפיתוח שלי‭."‬

מחקר על שיטת  The Five S's ומסקנות
הנושא המרכזי ואולי גם הסיבה לראיון שקיימה סמדר שיר עם ד"ר קארפ, הוא תוצאות מחקר שהתפרסם לאחרונה ע"י רופא בשם ד"ר ג'ון הרינגטון, שבדק את שיטת The Five S's‬ של ד"ר קארפ בבית חולים לילדים בווירג'יניה.  במסגרת המחקר בחן ד"ר הרינגטון 240 תינוקות בגילאים שבין 4 חודשים עד שנתיים, אשר עמדו לקבל זריקות חיסון הכרוכות בכאב אופייני לזריקה שעלול לגרור בכי אצל תינוק.

"הנבדקים" במחקר חולקו לארבע קבוצות של תינוקות:
1. קבוצה שקיבלה טיפול לפי שיטת ‭.The Five S's
2. קבוצת תינוקות שקיבלו תמיסת סוכר להרגעת הכאב
3. קבוצה של תינוקות שקיבלו מים בלבד.
4. קבוצה שהתינוקות בה קיבלו גם טיפול לפי שיטתו של קארפ וגם תמיסת סוכר.

עורכי המחקר מדדו את משך הבכי של התינוקות לאחר הזריקה ובעזרת סוג של "סרגל כאב" הם העריכו את דרגת הסבל של התינוק. על פי המסקנות שהתפרסמו בכתב העת היוקרתי 'Pediatrics', ‬תינוקות שטופלו בהתאם לשיטה‬ הפסיקו לבכות מוקדם יותר מתינוקות אחרים ובסולם הכאב דורגו במקום הנמוך ביותר. תינוקות שקיבלו תמיסת סוכר היו רגועים יותר מאלה שקיבלו מים בלבד. בין תינוקות שקיבלו טיפול לפי השיטה בלבד לתינוקות שקיבלו גם טיפול‬ וגם מי סוכר לא נמצאו הבדלים, מה שהביא למסקנה שתוספת הסוכר לא הוסיפה וכי ההשפעה המרגיעה על התינוקות נבעה מהשימוש בשיטת The Five S's‬.

יועצת ההנקה המוסמכת ג'ניס זאוסמר, שהיא גם מוסמכת להנחיית הורים וסדנאות להורים
בשיטת "התינוק הכי מאושר" מוסיפה: 
שיטת חמשת ה-S's של ד"ר קרפ ממזגת את החוכמה הישנה עם המדע העכשווי
ומציגה תיאוריה לפיה תינוקות מגיעים לעולם כשהם לא בשלים דיים וכי שלושת החודשים הראשונים של חייהם מהווים בעצם מעין "טרימסטר רביעי" של הריון, אך מחוץ לרחם.

ד"ר קרפ טוען כי הבכי הרב בשלושת החודשים הראשונים לחיים נובע מאי בשלות התינוקות ובאמצעות מחקריו פיתח עקרונות בסיסיים ואינטואיטיביים הנחוצים להבנת התינוקות, הרגעת תינוקות ושיפור שנתם.
להורים רבים חסרים כיום כלים להתמודדות עם בכי של תינוקות וכתוצאה מכך נוצר מצב של מתח, דאגה, תסכול ואף כעס (על התינוק? על בן / בת הזוג? על הנסיבות?), כאשר "רפלקס ההרגעה" מהווה מין מתג Reset להפסקת בכי וכולל את חמשת ה-S's. השיטה מקנה להורים חדשים כלי פשוט ובטוח להרגיע תינוקות בתוך דקות ספורות ובכך להרוויח עוד כמה שעות שינה...

ושאלה אישית לסיום - ד"ר קארפ, איפה היית כשאני הייתי אמא צעירה עם תינוק שלא מפסיק לבכות? עכשיו כשאני כבר "גדולה" ואחרי עשרות שנות עיסוק בתינוקות בעצמי, אני מבינה עד כמה קשה היה גם לתינוק שלי בתור תינוק ועד כמה זה היה יכול להיות אחרת ושונה אם... אם רק הייתי מכירה אותך אז. אם הייתי מכירה את שיטתך אז, אולי גם התינוק שלי היה יכול להיות התינוק הכי מאושר בשכונה!

מילקל (לשעבר קל מילק) -פורמולה הומאופתית מומלצת להגברת חלב אם של ד"ר קיי. לפרטים הקליקו - מילקל