.
חדשות

ברוכים הבאים לאמא אדמה

המתחם שלנו ברחוב הבנים סגור.
קורסי הכנה ללידה עם שרי המיילדת ממשיכים כל העת. להרשמה השאירו פרטים בטלפון
09-7408693 או סמסו ישירות לשרי 050-7950411 והיא תחזור אליכן בהקדם.
לקניית אלופירסט בהוד השרון ברוב שעות היממה וגם בסופי שבוע סמסו 050-7950410

לקנייה מקוונת ומאובטחת באתר החברה (מחירים מסובסדים למשלוח עד הבית) הקליקו קניית אלופירסט באינטרנט

שרי קרוכמל, פרט להיותה מנהלת אמא אדמה היא גם מיילדת בית. לפרטים הקליקו מיילדת בית

לתיאום עם שרי סמסו 050-7950411

אצלנו ניתן להשיג: תרסיס אלופירסט לאחר לידה, כריות הנקה, פארטוקל (קל לידה) ועוד. לתיאום קניה בהוד השרון 050-7950410

יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
פרטים:
הרשמה לניוזלטר
יש להקליד את הספרות והאותיות כפי שמופיעות בתמונה
הטלפון של אמא אדמה
 09-7408693
שרי המיילדת 050-7950411 (וואטסאפ או סמס בלבד)
קורסי הכנה ללידה בשיטת אמא אדמה עם שרי המיילדת מתקיימים כל העת.
השאירי פרטים (שם, באיזה שבוע ומהיכן) בטלפון 050-7950410 ושרי תחזור אלייך.
יש כבר אלופירסט בתיק לידה שלך?

כאן תוכלו לקרוא על תרסיס אלופירסט המבוסס על אלוורה, המקל, מחטא ומסייע בהחלמה בעקבות קרעים או חתכים בלידה, או לאחר ניתוח קיסרי - ספריי אלופירסט

לקניית אלופירסט בהוד השרון ברוב שעות היממה וגם בסופי שבוע סמסו 050-7950410

לקנייה מקוונת ומאובטחת באתר החברה (מחירים מסובסדים למשלוח עד הבית) הקליקו קניית אלופירסט באינטרנט


 

שינויים פיזיולוגיים ורגשיים בהריון

פרק 1: שינויים פיזיולוגיים ורגשיים בזמן ההריון


בפרק זה אתייחס לשינויים העוברים על אשה הרה, על מנת להראות את השפעת אותם שינויים על מצבה הרגשי של האשה ועל עוברה ואת תרומת תרגול היוגה לאיכות חייהן של אותן נשים המתרגלות.

במשך תשעת חודשי ההריון, נדרש הגוף הנשי להסתגל לשינויים פיזיולוגים עצומים. בשלבים המוקדמים של ההריון ישנם שינויים הורמונליים רבים - הגוף מתחיל להפריש אסטרוגן ופרוגסטורון, אותם הורמונים עוזרים לגוף להסתגל לצרכים המיוחדים בזמן ההריון.
אותם הורמונים יוצרים לעיתים תופעות של עצירות, הופעת ורידים דליתיים ובצקות. כמו כן מופרש הורמון הרלקסין המרפה את רצועות הגוף והרחם, הורמון הפרולקטין המכין את הגוף לייצור חלב והורמון האדרנלין המשפיע על קצב הלב והנשימה ועל פעולת הרחם והמעיים.
הורמון האדרנלין הינו אחראי לשינויים במצבי הרוח שנשים רבות חוות. האדרנלין קשור למנגנון ההתראה של הגוף במצבי סכנה ונועד להגן עלינו מסכנות פגיעה. פחד וחרדה מגבירים את הפרשתו של הורמון זה (Balaskas & Gordon, 1989).

שינויים פיזיולוגיים נוספים שחלים בגוף האשה ההרה הם אדמומיות בכפות הידיים או הרגליים, בחילות והקאות. כאשר אשה הנוטה לחרדות ודאגות תסבול בד"כ יותר מהתופעה. ייתכנו גם בעיות במערכת השתן הכוללות תכיפות במתן שתן, אי שליטה על הסוגרים או צריבה באזור.

יכולות להופיע בעיות בציפורניים, בשיער, גרד באזורים שונים של הגוף, דופק מואץ, הפרעות בראייה, הפרשות נרתיקיות, הרגשת נימול בעיקר באזור הידיים, התכווצויות שרירים בעיקר בשרירי הרגליים, כאבים שונים בעיקר באזור הגב, עייפות וחולשה, שינויים בשדיים ועלייה במשקל הגוף (Ber & Rosin, 1998).
תופעות אלו ואחרות מצביעות על הצורך המוגבר של האשה ההרה להקדיש יותר זמן לטיפול בגופה ולמצוא דרכים להקל על התופעות הלא נעימות לעיתים.

לכל אותם שינויים פיזיולוגיים רבים שאשה חווה בזמן ההריון, ישנה השפעה רגשית, פסיכולוגית על האשה. ישנם חוקרים פסיכואנליטיים הרואים בהריון משבר התפתחותי נורמלי, הדורש התארגנות אינטרפסיכית חדשה של האישיות.
ההריון הוא גם מקום להתפתחות האמוציונאלית של האשה וזרז לשינוי רגשי. מצב מיוחד זה מגביר את המודעות של האשה לתחושות הגופניות שלה, מעלה על פני השטח חרדות קדומות ומפיח חיים ברגשות רדומים. זוהי הזדמנות עבור האשה לחקור את עולמה הפנימי
; Bibring , 1959) ( Benedek , 1970.

רפאל-לב (1996), מציגה מספר מאפיינים פסיכולוגיים של האשה ההרה. ראשית בשלב הראשון של ההריון ישנה הסתגלות לתחושות הגופניות החדשות, לסימפטומים, לערעור האיזון הרגשי והסתגלות להשלכות המעשיות של המצב החדש. השינויים המטבוליים וההורמונליים המהירים יוצרים עייפות רבה וחולשה ותחושת פגיעות גדולה.
החשש מאובדן ההריון גורם לנשים רבות לשמור על ההריון בסוד. הן מכילות את ההתרגשות והפחדים עם עצמן ועם בן זוגן עד שההריון וודאי יותר בתום השליש הראשון. תקופה זו מלווה בהרבה חששות ואי וודאות. אשה אשר יש לה מודעות לגופה ובהכרת הסימנים הדקים של עצמה, תהיה עם יותר ביטחון ואמון ביכולת של גופה לגדל את התינוק וללדת אותו.
השלב השני של ההריון מתחיל עם תנועות העובר, כאשר יש יותר תחושה שההריון מוגן ובטוח וההרגשה הגופנית משתפרת, ואז ישנה הכרה בתינוק שבפנים והשלמה עם כך שהדייר שהיא נושאת הוא יצור נפרד ונמצא מחוץ לשליטתה.
הדגש עובר מ"ההריון" לרעיון המופלא של יצור לא ידוע הצומח בתוכה. תשומת ליבה של האשה מתחלקת בין תביעות העולם החיצון ובין הקשבה לתנועות העובר שבפנים. הדימוי הגופני שלה משתנה ככל שהבטן גדלה והופך לדימוי נשי יותר. ישנה מודעות גדולה לאני הילדותי הפגיע והתעסקות בילדה הקטנה שהייתה פעם וביחסיה עם הוריה.

ישנן נשים שחוות את ההריון בשלבים אלו כדבר משחרר המאפשר להן להיות עם פחות עכבות ועם יותר מיקוד אגוצנטרי. נשים שההופעה החיצונית חשובה להן מאד, יחושו חרדה גוברת מפני אובדן צורת הגוף המוכרת להן. חופש הבחירה של האשה מצטמצם ועליה לחלוק את גופה עם אחר שנמצא שם תמיד, יש חוסר שליטה על מימדי הגוף ועל התגובות הגופניות המוכרות וטשטוש קשרים מוכרים בין האשה לבין גופה.
כמו כן מתפתחת תחושת אחריות לרווחתה ולרווחת התינוק, מה שמוביל נשים רבות לטיפול מסור יותר בגופן. כדברי אשה הרה אחת: "עכשיו אני אחראית לעוד מישהו שנמצא בתוכי,ולכן אני צריכה לשים לב ולגלות למה אני זקוקה" . (רפאל-לב, 32:1996)

בשליש השלישי של ההריון ישנה תחושת מסורבלות וכובד ומודעות לשינוי הבלתי-הפיך שעומד לקרות. כשהאם המצפה מתחילה לחשוב שהתינוק יכול לחיות מחוץ לרחמה, מופיע פחד מהלידה, מכאב ומהלא נודע ותחושת מתח נוצרת מאותה אי- וודאות וחוסר שליטה.
יש צמצום של הפעולות החברתיות ועלייה בפעולות הכנה לבואו של התינוק. נשים רבות חשות חרדה בנוגע להשלמת הסידורים לפני הלידה. לקראת סוף ההריון ישנה ציפיייה מתוחה, אך גם צער על אובדן תינוק הפנטסיות שבראה בדימיונה ועל הפרידה מתחושת הייחודיות של ההריון. יש תחושת ריקנות מאיימת לגבי העתיד ופחד מכשלון ומחוסר יכולת לתפקד כאמא.

נשים חוות רגשות אמביוולנטיים כלפי ההריון, מאחר שיצירת חיים חדשים כרוכה באובדן החיים הישנים והמוכרים. כאשר לרגשות השליליים לא תמיד יש לגיטימציה להתבטא עקב המצב המאושר והאידאלי שהן אמורות לחוות (רפאל לב,1996).
סטרן (2000), טוען שהזהות החדשה של האם נוצרת בנקודה מסויימת של ההריון ומופיעה בצורה מלאה לאחר הלידה. במהלך ההריון המוח מעצב את התפיסה של איזו אם האשה הולכת להיות ובמובן מסויים מתרחשים שלושה הריונות בו-זמנית: העובר הפיזי הגדל, הלך המחשבה האמהי המתפתח והתינוק המדומה במחשבתה של האשה ההרה.

כל אותם שינויים פיזיולוגיים ורגשיים בזמן ההריון, הם משתנים המשפיעים על רמת המתח והחרדה של האשה ההרה ויש להם השפעה ישירה על העובר. נעשו מחקרים רבים בנושא זה. מחקר אחד בדק את ההיפותזה שמשתנים פסיכולוגיים וביולוגיים משפיעים על רגישות יתר של נשים הרות לשינויים במצבי רוח. הממצאים הראו שהשינויים ההורמונליים בזמן ההריון והפרשת הורמוני הקורטיזול והפרוגסטורון, השפיעו על גורמי סטרס פסיכולוגיים וסימני מתח (Ross & Sellers 2004).
מחקר נוסף בדק את השפעת סטרס הריוני על התפתחות המוח העוברי ושם נמצא שלגורמים פסיכולוגיים יש השפעה על מועד הלידה ועל משקל היילוד בלידה. כמו כן התגלה שיש לאותם גורמי מתח פסיכולוגיים השפעה על גודל היקף הראש של היילוד ועל מערכת העצבים הנוירולוגית שלו (.(Lou & Hansen ,1994
מחקרים שנעשו מראים שחשיפה לסטרס אמהי, לא רק משפיעה על ההתפתחות הפיזית של העובר, אלא גם על היכולת התפקודית והמוטורית של היילוד ועל בעיות התנהגות בעשר השנים הראשונות לחייו. (Davis & Glynn, 2007; Mulder, 2000) .
מחקר מעניין נוסף בתחום גילה שמתח בזמן ההריון הוא אחד מהגורמים המשפיעים על התפתחות מוטורית ומנטאלית מאוחרת אצל תינוקות בני שמונה חודשים ועשויים להוות סיכון לבעיות התפתחותיות מאוחרות יותר (Huizink ,2003).

לנוכח מחקרים אלו ולאור העובדה שאנו חיים בחברה מודרנית רווית מתחים ודרישות, יש לחקור דרכים שונות למניעת מתח והפחתתו בזמן ההריון. בעבר נעשו ניסיונות להפחית מתח בקרב נשים הרות ע"י שיחות טלפון, ביקורי בית, מתן מידע על אורח חיים בריא, מתן תמיכה פסיכולוגית ותמיכה חברתית טובה, אך התוצאות של ניסיונות אלו היו מאכזבים ולא מספקים (Mulder, 2000).

תרגול יוגה בזמן ההריון היא דרך אחת להתמודד עם החרדות, החששות והפחדים המלווים תקופה מיוחדת זו בחייה של כל אשה. שיטה זו אף הוכיחה את עצמה ביכולתה לעזור עם מצבי מתח וחרדה Narendran & Nagarathna , 2001; Schell, 1993) ).


לפרטים על יוגה להריון באמא אדמה הקליקו שיעורי יוגה בהריון

בחזרה אל תחילת עבודת התיזה הקליקו יוגה של האמהות

 

הפרק הבא: על תורת היוגה

 
באמא אדמה תוכלו לקנות תרסיס אלופירסט לאחר לידה, ערכת פארטוקל (קל לידה) של ד"ר קיי ועוד. לתיאום איסוף או למשלוח סמסו 050-7950410