.
חדשות

ברוכים הבאים לאמא אדמה

המתחם שלנו ברחוב הבנים סגור.
קורסי הכנה ללידה עם שרי המיילדת ממשיכים כל העת. להרשמה השאירו פרטים בטלפון
09-7408693 או סמסו ישירות לשרי 050-7950411 והיא תחזור אליכן בהקדם.
לקניית אלופירסט בהוד השרון ברוב שעות היממה וגם בסופי שבוע סמסו 050-7950410

לקנייה מקוונת ומאובטחת באתר החברה (מחירים מסובסדים למשלוח עד הבית) הקליקו קניית אלופירסט באינטרנט

שרי קרוכמל, פרט להיותה מנהלת אמא אדמה היא גם מיילדת בית. לפרטים הקליקו מיילדת בית

לתיאום עם שרי סמסו 050-7950411

אצלנו ניתן להשיג: תרסיס אלופירסט לאחר לידה, כריות הנקה, פארטוקל (קל לידה) ועוד. לתיאום קניה בהוד השרון 050-7950410

יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
פרטים:
הרשמה לניוזלטר
יש להקליד את הספרות והאותיות כפי שמופיעות בתמונה
הטלפון של אמא אדמה
 09-7408693
שרי המיילדת 050-7950411 (וואטסאפ או סמס בלבד)
קורסי הכנה ללידה בשיטת אמא אדמה עם שרי המיילדת מתקיימים כל העת.
השאירי פרטים (שם, באיזה שבוע ומהיכן) בטלפון 050-7950410 ושרי תחזור אלייך.
יש כבר אלופירסט בתיק לידה שלך?

כאן תוכלו לקרוא על תרסיס אלופירסט המבוסס על אלוורה, המקל, מחטא ומסייע בהחלמה בעקבות קרעים או חתכים בלידה, או לאחר ניתוח קיסרי - ספריי אלופירסט

לקניית אלופירסט בהוד השרון ברוב שעות היממה וגם בסופי שבוע סמסו 050-7950410

לקנייה מקוונת ומאובטחת באתר החברה (מחירים מסובסדים למשלוח עד הבית) הקליקו קניית אלופירסט באינטרנט


 

לידה - חווית היולדת

שליש מהיולדות מספרות ככה, שליש אומרות אחרת ושליש...לא סטטיסטיקה רשמית, אבל בהחלט סטטיסטיקה.
מזה שנים לא מעטות, אני נפגשת מדי שנה עם מאות נשים לאחר הלידה ושומעת מהן בצורה סדורה את חווית הלידה שעברו. אני לא מדברת על יולדות רבות נוספות, שמספרות לי בצורה אקראית ומזדמנת על הלידה שלהן, אלא ממש על פגישות שזו תכליתן, בין אם במפגשים פרטניים ביוזמתן של היולדות לצורך עיבוד חווית הלידה ובין אם במפגשים קבוצתיים של "בוגרי קורס הכנה ללידה" שאנו מקיימים במרכז "אמא אדמה" לאחר הלידה, או בסדנאות "לדבר מהבטן" לאמהות לאחר לידה.


בתמונה: שרי המיילדת עם יולדת בחדר לידה

מכלל המפגשים עם אלפי יולדות, מצאתי כי ניתן לחלק את היולדות באופן כללי כך:
  • כשליש מהן מספרות, שהחוויה הייתה חיובית וכל כך טובה, שאם זה היה תלוי רק בהן, הן היו יולדות כבר עכשיו עוד פעם...
  • כשליש נוסף מקרב היולדות אומרות שהלידה הייתה תקינה, שהחוויה הייתה בין נסבלת לבין טובה והן בהחלט תהיינה מוכנות לחזור עליה, בעוד שנה, שנתיים, שלוש...
  • ואילו השליש האחרון, רואות בלידה חוויה טראומטית, שצרבה במוחן זיכרון קשה, שמקשה עליהן אפילו לדמיין לידה נוספת בעתיד.
השליש האחרון, הוא בעצם הסיבה לכתיבת הדברים הללו.
כל יולדת נכנסת לתהליך הלידה עם הידע, הדעות והאמונות שגיבשה לעצמה ביחס ללידה, עם היכולות שיש לה או אין לה לקיים "עבודת הצוות" עם בן זוגה ועוד. ברגע הזה, אחד הדרמטיים בחייה, היא פוגשת בצוות רפואי, הנמצא בבניין שמעצם שמו ניתן להבין כי הוא "בית של חולים", כלומר בית כזה שבו שולטת הרפואה המטפלת בחולים, עפ"י מיטב ידיעותיה והבנתה.
"בעלי הבית" דואגים להזכיר למי שנזקקת לשירותי המקום, כל העת ובאופנים שונים את הסיכונים הכרוכים בלידה העלולה להסתבך, אבל במקביל גם "מרגיעים" אותה כי בכל רגע נתון: "יעזרו לך, יבדקו אותך, ישגיחו עליך, יזהו אצלך רמזים להסתבכויות ובטיפול מהיר ימנעו אותם ממך". טיפול כל כך מהיר, שלפעמים הוא עלול להתקיים עוד לפני שההסתבכויות קרו...
 
כיאה למקום המבוסס על הרפואה המודרנית, הכול נעשה תוך הסתייעות בבדיקות רבות, חיבור למכשירים ולצינורות, העברת היולדת למצב של צום (כי הרי כל אחת עלולה להגיע בסופו של דבר לניתוח קיסרי), הפיכתה לפסיבית, כשהיא שוכבת במיטה ונתונה להשגחת הצוות הרפואי, שיודע הרבה יותר טוב ממנה כיצד יש ללדת...

נכון, בחלק מחדרי הלידה בבתי החולים בארץ, במקום כלשהו בקצה המחלקה יש כבר חדר אחד או שניים המיועדים ללידה טבעית, אבל מתייחסים אליהם ברגשות מעורבים, שכן הרפואה לא ממש יודעת "כיצד לאכול את זה" וחלק מהצוות הרפואי, לרבות חלק מהמיילדות, כלל לא שש לפעול בחדרים הללו או אפילו להיכנס אליהם. לא אחת מדובר במעין מס שפתיים, סוג של רצון לרצות את "טרנד החזרה אל הטבע" שחל בארץ בשנים האחרונות בתחום ההריון והלידה.
 
בעקבות ניתוח ואפיון היולדות עימן שוחחתי, אני רוצה להצביע על שתי הסיבות העיקריות שזיהיתי ללידה הטראומטית:
  • הסיבה האחת – קשורה ביולדת עצמה. "במטען האישי" של חייה ושל אישיותה, עוצמת החרדות העולות בה בגלל השינוי הגופני המהיר המתרחש במהלך הלידה, חוסר היכולת שלה להשתחרר ולהרפות, פחד מאיבוד שליטה, זיכרון טראומטי מהעבר שעולה וצף, אכזבה מניפוץ אשליה לגבי תסריט הלידה שאיתו היא באה ועוד.
     
  • הסיבה השנייה - קשורה במפגשים של היולדת עם הצוות הרפואי. מבלי שאני מנסה לקבוע אם זה באופן אובייקטיבי או לא, מתלוננות חלק מהיולדות כי לפחות באופן סובייקטיבי הן חשו בחוסר רגישות למצבן המיוחד, חוסר סבלנות, תקשורת לקויה, התערבויות רפואיות מיותרות ומעל לכל -  התייחסות בלתי ראויה.
    אולי זה יפתיע את מישהו, אבל הן כמעט לא מדברות איתי על הרמה המקצועיות של הטיפול, על כשלים בהחלטות רפואיות וכד'. מה שנחרט כמכאיב ומשפיל נוגע בעיקר ליחס, לנושאים כמו האם המרדים הגיע בזמן או לא, האם הסבירו ליולדת שעושים לה סטריפינג (זירוז לידה ידני) או לא, האם שאלו או שיתפו אותה לפני ביצוע פעולה מסוימת או לא, האם נענו לבקשותייה לרדת מדי פעם מהמיטה ולהיות קצת בתנועה, לנוח מהמוניטור או לגשת לשירותים. האם ועד כמה היא ובן זוגה הרגישו "לבד", בתוך דרמת הלידה וכמה המיילדת באמת הייתה נוכחת איתם, "בזמן המפחיד ביותר שלנו..."
 
אחת התלונות שחוזרות פעמים אין ספור – היא הטענה בדבר ההפרדה המהירה של התינוק מאמו לאחר ניתוח קיסרי. יולדות רבות מספרות על תחושת ריקנות שאיתה הן נותרו במצבים אלה: "נפער בי בור עצום, נשארתי כבר בלי בטן, בלי תינוק, בלי בעלי שיצא עם התינוק, לבד עם אנשי צוות במסכות על הפנים בחדר קר" הן מתארות. לכל אלה מצטרפת לעיתים שאלה מטרידה נוספת, שמתעוררת כאשר הן מקבלות את תינוקן בחזרה רק שעות אחדות לאחר הלידה: "מי באמת מבטיח לי שזה התינוק שלי, אולי החליפו לי אותו?"
 
אין ספק שחוויות מעין אלה, עלולות להוביל לדכדוך ולעיתים אפילו לדיכאון שלאחר לידה וחבל, שכן אפשר בהחלט לסייע ליולדת ואף למנוע את התדרדרות התהליך. לפעמים שיחה ועיבוד הדברים יחד עם היולדת עוד בבית החולים, יכולים להקל מאד. גם בשבועות ובחודשים הבאים ניתן לקיים "תיקון חוויה" בעזרת שיחות עם היולדת ועיבוד הלידה, בין אם באופן קבוצתי יחד עם יולדות דומות נוספות שהופכות גם לקבוצת תמיכה משמעותית ובין אם באופן פרטני עם איש מקצוע מנוסה.

גם בקבוצה וגם באופן אישי ניתן להשתמש בכלים מגוונים כגון שיחות, הרפיה, מדיטציה, שימוש בקלפי מודעות, דמיון מודרך וכד'.
הרעיון הוא לשחזר את סיפור הלידה ולנסות להבין "מה היה באמת", מה היה בשליטת היולדת ומה לא, לבחון ולנתח את האירועים ולקבל בסופו של דבר את אלה שהיו חייבים להתקיים מכורח הנסיבות. תהליך כזה נועד לחזק את הכוחות הפנימיים, כדי שאפשר יהיה לחיות בשלום עם האירוע שנתפש כטראומטי ולעיתים אף להפוך אותו למנוף מעצים, ממנו אפשר לצמוח ולהקיש לעתיד.


שלכן באהבה,
שרי קרוכמל - מיילדת

_______________________________________________________________
קראי גם על תיקון חווית לידה עם שרי קרוכמל

באמא אדמה תוכלו לקנות תרסיס אלופירסט לאחר לידה, ערכת פארטוקל (קל לידה) של ד"ר קיי ועוד. לתיאום איסוף או למשלוח סמסו 050-7950410